توقف نصب دستگاه‌های موقعیت‌یاب فاقد استاندارد سیپاد در استان سیستان و بلوچستان


توقف نصب دستگاه‌های موقعیت‌یاب فاقد استاندارد سیپاد در استان سیستان و بلوچستان

به اطلاع کلیه شرکت‌ها می رساند با توجه به مصوبه کارگروه محترم سیستم جامع راهبری پایش پیمایش در تاریخ 1397/09/24 نصب دستگاه‌های موقعیت‌یاب فاقد استانداردهای ابلاغی وزارت کشور (سیپاد) در استان سیستان و بلوچستان ممنوع می باشد و در صورت نصب دستگاه، سوختی به پیمایش خودروها تعلق نمی گیرد.

اخبار و اطلاعیه ها

 • مدیر کل دفتر حمل ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با اشاره به اجرای طرح ساماندهی ناوگان حمل ونقل عمومی بار و مسافر دیزل شهری و تخصیص سوخت مبتنی بر پیمایش از اواخر سال ۱۳۹۵ از کاهش قابل توجه انتشار ذرات آلاینده در سال های ۹۶ و ۹۷ در شهرهای کشور خبر داد و گفت: مراحل آتی این طرح در دست اقدام است.

  به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، مرضیه حصاری ضمن بیان مطلب فوق با اشاره به اینکه طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سالانه 7 میلیون نفر در جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و در کشور ما حدود 35 میلیون نفر از جمعیت 60 میلیونی شهرنشین در معرض اثرات زیان‌بار آلودگی هوا قرار دارند، افزود: آلاینده‌های مختلفی در هوا وجود دارند که رایج‌ترین آنها مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و آلاینده ذرات جامد هستند که شناخته شده‌ترین این موارد ذرات معلق با قطر 10 و 2.5 میکرون می باشد که نسبت به مابقی ذرات قابل اندازه‌گیری، اثرات به مراتب شدیدتری بر سلامت انسان دارد چراکه ذرات ریز به داخل ریه‌ها و از آنجا به جریان خون می‌رسند.
  وی در ادامه اظهار کرد: از جمله راهکارهای پیشنهادی کاهش آلودگی هوا، بهبود چارچوب‌های قانونی و تدوین قوانین جدید، بهبود حمل ونقل عمومی با توسعه مترو و بی‌آرتی، تشویق سایر اشکال حمل‌ونقل همچون موتورسیکلت برقی و دوچرخه، بهبود مدیریت ترافیک یا همان اجرایی شدن کامل و هرچه سریع‌تر طرح کاهش (LEZ)، بهبود کیفیت سوخت، کاهش یارانه سوخت و بهبود کارآیی وسایل نقلیه شامل انژکتوری کردن موتورسیکلت‌ها، نصب کاتالیست بر روی تاکسی و فیلتر دوده برای ناوگان دیزل میباشد.
  مدیر کل دفتر حمل ونقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه گفت: با آنکه وسایل نقلیه سنگین، حدود 2 درصد تعداد وسایل نقلیه در شهرها را به خود اختصاص می‌دهند اما حدود 80 درصد انتشار ذرات جامد آلاینده های متحرک را به خود اختصاص می‌دهند.
  حصاری افزود: به موجب مصوبه هیات محترم وزیران،‌ وزارت کشور ملزم به اجرای طرح ساماندهی ناوگان حمل ونقل عمومی دیزل درون شهری کشور و تخصیص سوخت مبتنی بر پیمایش با همکاری سایر دستگاه های ذیربط می باشد و به این منظور مرحله اول این طرح بهمن ماه 95 با ساماندهی ناوگان دیزل شهری آغاز و زیرساختهای لازم به منظور دسترسی برخط بیش از هزار شهرداری و استانداریها به سامانه های مربوطه ایجاد شد.
   وی در توضیح این طرح گفت: نوع نگاه طرح مذکور به حل مسأله آلودگی هوا، متفاوت از راهکارهای پیشنهادی است که در بالا به آنها اشاره شد و با توجه به اینکه عمده منشاء آلودگی هوا و انتشار ذرات در کلانشهرها و شهرهای بزرگ انتشار ذرات معلق با قطر 2.5 میکرون از طریق احتراق موتور منابع دیزل متحرک می باشد، وزارت کشور با همکاری دستگاه های ذیربط به منظور کاهش آلودگی هوا، با اعمال مدیریت در مصرف سوخت نفت گاز؛ مصرف این سوخت را در شهرها کاهش داد.
  وی اضافه کرد: این طرح بر اساس مطالعات انجام شده بر روی تجربیات موفق سایر کشورهای دنیا و ارائه راهکارهای بومی مطابق با شرایط کشور تدوین و برای اولین بار در حوزه شهری کشور از بهمن 95 به مرحله بهره برداری رسیده است.
  حصاری در ادامه گفت:  بر اساس آمارهای شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با آغاز طرح ساماندهی ناوگان حمل و نقل عمومی دیزل درون شهری کشور، مصرف سوخت نفت گاز ناوگان حمل و نقل شهری کشور در سال 1396 و 1397، حدود 600 میلیون لیتر کاهش یافت که طی آن میزان انتشار سالانه دی اکسیدگوگرد به میزان 879 تن کاهش یافت که این میزان کاهش انتشار، برابر نصف انتشار سالانه این آلاینده در کلانشهر تهران است.
  وی اضافه کرد: همچنین میزان کاهش آلاینده‌های ذرات جامد 2449 تن، دی اکسید نیتروژن 9337 تن، مونوکسید کربن 6779 تن و ترکیبات آلی فرار 1254 تن بوده که به ترتیب برابر با 50، 56، 5 و 52 درصد میزان انتشار شهر تهران بوده است.
  حصاری در ادامه با بیان اینکه طبق گزارش سال 2018 بانک جهانی، هزینه آلودگی هوا در شهر تهران معادل بودجه شهرداری تهران بوده، در خصوص اهمیت اقدامات صورت گرفته گفت: اجرای طرح ساماندهی ناوگان حمل و نقل عمومی دیزل درونشهری کشور موجب صرفه جویی به میزان  نیمی از این هزینه ها شده است.
  وی ابراز امیدواری نمود که با اجرای کامل فاز دوم طرح شامل استقرار کامل سامانه صدور سند حمل بار درونشهری (باربرگ) و تخصیص سوخت صرفا بر مبنای میزان کارکرد ناوگان باری متناسب با باربرگ اخذ شده توسط رانندگان و فاز سوم شامل تجهیز ناوگان درون‌شهری به دستگاه هوشمند سیپاد و تخصیص سوخت مبتنی بر پیمایش ثبت شده در سامانه سیپاد، شاهد کاهش چشمگیری در مصرف سوخت نفت گاز کشور از طریق مدیریت صحیح تخصیص سوخت و در پی آن کاهش آلودگی هوا باشیم.
  حصاری در پایان یادآور شد: طرح مذکور در صورت موفقیت در اجرا و مدیریت مصرف سوخت نفت‌گاز در کشور می‌تواند در مراحل بعدی بدون تحمیل هزینه به نهادهای دولتی، منشاء اثرات بزرگی در کاهش انتشار ذرات معلق و ارتقاء سلامت عمومی مردم داشته باشد بنابراین انتظار داریم که تمامی دست اندرکاران امر در دستگاه های دولتی، شهرداری ها و استانداری ها ضمن توجه به ابعاد مختلف این طرح، همکاری لازم را تا پایان کامل اجرای طرح با وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به عمل آورند.

   

  لینک خبر: http://imo.org.ir/RContent/1TIPUE-.aspx

  منبع خبر: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

  ادامه اطلاعیه
 • مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از شروع تخصیص سوخت نفت گاز به ناوگان حمل و نقل عمومی شهری بر اساس سامانه یکپارچه پایش پیمایش ناوگان حمل و نقل درون‌شهری (سیپاد) و ارایه سوخت به ۹۶۰ خودرو سنگین بار شهری برای اولین بار خبر داد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مرضیه حصاری با بیان این خبر گفت: با تکمیل زیرساخت نرم‌افزاری سامانه سیپاد، تخصیص سهمیه سوخت نفت گاز بر اساس پیمایش دستگاه موقعیت‌یاب در گام اول به 960 ناوگان باری نفت گازسوز شهری از ابتدای شهریورماه سال جاری آغاز شده است.
  وی با اشاره به مراحل اجرای طرح تخصیص سوخت نفت گاز به ناوگان بار و مسافر شهری افزود: مرحله اول طرح با هدف ساماندهی ناوگان حمل و نقل شهری از ابتدای مهرماه 96 آغاز و تخصیص سوخت به ناوگان دارای پروانه فعالیت معتبر از شهرداری‌ها انجام گرفت. مرحله دوم با تخصیص سوخت عملکردی به ناوگان باری بر اساس باربرگ‌های اخذشده، از ابتدای دی‌ماه 97 به اجرا درآمد.
  وی اضافه کرد: در حال حاضر با آماده شدن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم، از ابتدای شهریورماه مرحله سوم طرح یعنی تخصیص سوخت بر اساس سامانه سیپاد برای اولین بار در کشور برای 960 ناوگان حمل بار شهری به اجرا درآمده است.
  وی افزود: همچنین ناوگان متقاضی نصب دستگاه سیپاد، به زودی می‌توانند با مراجعه به سامانه سیپاد به نشانی www.sipaad.ir درخواست خود برای نصب دستگاه سیپاد را ثبت نمایند.
  حصاری با بیان اینکه برخی ناوگان جابجایی مسافر شهری کشور مانند اتوبوس، مینی‌بوس و ... در سال های گذشته به دستگاه‌های موقعیت‌یاب جغرافیایی مجهز شده اند، افزود: از این‌ پس مبنای تخصیص کلیه یارانه ها‌ و تسهیلات دولتی از جمله سهمیه سوخت، لاستیک، یارانه بلیت و ... به ناوگان مسافری شهری صرفاً بر اساس پیمایش ثبت‌شده توسط دستگاه‌های موقعیت‌یابی که داده های آن برای سامانه سیپاد ارسال می گردد، انجام خواهد شد.
  وی ابراز امیدواری کرد با اجرای کامل طرح سیپاد، یارانه‌های دولتی بخش حمل و نقل شهری، به‌ صورت عادلانه و بر اساس عملکرد واقعی میان ناوگان واجد شرایط و فعال توزیع‌شده و با تخصیص بهینه و هدفمند این سرمایه‌های ملی، گامی رو به‌ جلو در جهت رونق کسب‌وکار بخش حمل و نقل شهری برداشته شود.
  شایان ذکر است موضوع «الزام نصب تجهیزات سیپاد» بر روی ناوگان حمل ونقل درونشهری در فهرست تکالیف موجود در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده و در این راستا وزیر کشور در جلسه مورخ 98/2/10 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر ضرورت تحقق دستورات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و رئیس‌جمهور محترم، در ارتباط با تکمیل سامانه ها و اجرای تکالیف باقیمانده دستگاه ها در اجرای قانون نامبرده تأکید ویژه داشت.

   

  لینک خبر: http://imo.org.ir/RContent/1TIPHN-.aspx

  منبع خبر: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

  ادامه اطلاعیه
 • به دنبال اجرای موفقیت‌آمیز طرح تخصیص سیستمی و متمرکز لاستیک سنگین ناوگان شهری در استان قزوین، مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از اجرای طرح در ۲۰ استان دیگر با همکاری معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور،‌ مرضیه حصاری با بیان ضرورت تسریع در توزیع لاستیک یارانه ای بین مالکان ناوگان فعال حمل و نقل شهری، گفت: با اجرای این طرح، نقش واسطه‌گری از زنجیره عرضه لاستیک حذف‌ شده و این کالای اساسی با کمترین هزینه و بروکراسی و بدون ایجاد صف و مبتنی بر سازوکار ارزیابی عملکرد، به صورت عادلانه در اختیار مالکان واجد صلاحیت ناوگان حمل و نقل بار و مسافر شهری قرار می‌گیرد و در نهایت به کاهش هزینه های تحمیل‌شده و بهبود کسب‌وکار در بخش حمل و نقل شهری کشور کمک خواهد نمود.
  وی همچنین اظهار کرد: پس از عملیاتی سازی مرحله آزمایشی در استان قزوین و پایش نتایج حاصله، مرحله اول طرح سراسری در استان‌های البرز، زنجان، مرکزی، همدان، کرمانشاه، گلستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، سمنان و یزد در نیمه دوم تیرماه سال جاری به اجرا درآمده و تخصیص سیستمی لاستیک با استفاده از حواله‌های الکترونیک در این استان ها در حال انجام است.
  حصاری در ادامه اعلام کرد: هم‌اکنون با اجرای مرحله جدید از تاریخ 22 مردادماه، استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، گیلان، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، فارس، اصفهان نیز به طرح اضافه‌ شده‌اند.
  وی اضافه کرد: مابقی استان‌ها نیز تا انتهای شهریورماه سال جاری، مشمول اجرای طرح خواهند شد.
   مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور توضیح داد: در این استان‌ها به مالکین خودروهای حمل و نقل بار و مسافر که واجد صلاحیت دریافت سهمیه لاستیک می‌شوند، از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌شود. سپس مالکان این خودروها می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت http://www.utcms.ir و مطالعه شرایط، حواله خود را دریافت نموده و از نمایندگی فروش مشخص‌شده در حواله، لاستیک خود را برابر نرخ های مصوب تحویل بگیرند.
  حصاری افزود شرط لازم برای تخصیص سهمیه لاستیک به خودرو، دارا بودن پروانه فعالیت معتبر از شهرداری‌های کشور است. طبق اولویت تعیین‌شده، ناوگان مجهز به دستگاه هوشمند سیپاد یا خودروهایی که باربرگ حقیقی اخذ می کنند، برای دریافت لاستیک در اولویت می باشند.
  وی با بیان اینکه مسئله برآورده سازی لوازم مصرفی ناوگان حمل و نقل عمومی، به‌خصوص لاستیک، ارتباط تنگاتنگی با قیمت عمومی کالاهای موجود در بازار، سطح خدمات حمل و نقل عمومی و میزان رضایت‌مندی شهروندان علی خصوص قشر متوسط و ضعیف جامعه از خدمات شهری دارد، گفت: اقدامات انجام‌شده در این زمینه ضرورت بالایی در شرایط اقتصادی فعلی داشته و به‌وسیله آن تا حد امکان نقش واسطه‌گری از زنجیره عرضه لاستیک حذف‌شده و این کالای اساسی با کمترین هزینه و بدون انجام تشریفات اضافی، در اختیار رانندگان زحمتکش ناوگان حمل و نقل بار و مسافر شهری قرار می‌گیرد.

   

  لینک خبر: http://imo.org.ir/RContent/1TIPG7-.aspx

  منبع خبر: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

  ادامه اطلاعیه
لطفا صبر کنید...