معرفی طرح سامانه سیپاد

اساس دنیای امروز برافزایش بهره وری با استفاده از تكنولوژی‌های نوین و کاهش هزینه‌ها استوار است. در بحث حمل ونقل شهری نیز مقوله‌های ارتقای ایمني، هوشمند سازی ناوگان، مدیریت مصرف سوخت از مهم ترین موضوعات حال حاضر به شمار مي‌رود. از جمله اصلی‌ترین راهكارهای تحقق این امر که در بسیاری از کشورهای دنیا مورد بهره برداری قرار گرفته است استفاده از سیستم های هوشمند می‌باشد.


از سوی دیگر یکی از معضلات حال حاضر کشورمان که سالانه خسارات چشم گیری به ما تحمیل می‌کند، مسئله مصرف بی رویه و عرضه خارج از شبکه فرآورده‌های نفتی است. با هدف کنترل مشکل پیش گفته و نظر به اینکه عمده فرآورده های نفتی در بخش حمل ونقل مصرف می شود، هیات محترم وزیران در تاریخ 1393/11/14 سندی را با موضوع «روان‌سازی تأمین سوخت موردنیاز ناوگان حمل ونقل بار و مسافر» به تصویب رساند که طی آن مقرر گردید به هر ناوگان فعال در حوزه حمل ونقل عمومی بر اساس پیمایش محاسبه شده از تجهیزات موقعیت یاب هوشمند و اسناد حمل، سوخت تخصیص داده شود.


لذا به منظور عملیاتی سازی طرح های ملی هوشمندسازی ناوگان حمل ونقل شهری و نیز تخصیص سوخت به ناوگان بر اساس پیمایش در قالب یک نظام یکپارچه و مشترک، تجهیز ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری و حومه‌ای به سامانه جامع «سیپاد» در دستور کار قرار گرفت. با توجه به الزامات پروژه ملی و ضمن احصاء دقیق نیازمندی‌های شهرهای کشور در حوزه نامبرده،پس از برگزاری جلسات فنی متعدد با اساتید صاحب دانش و متخصصان فعال در حوزه دستگاه‌های موقعیت ‌یاب، سند مشخصات فنی مربوطه تهیه و نهایی گردید.


در همین راستا آگهی فراخوان طرح تجهیز ناوگان حمل‌ونقل درون‌شهری و حومه‌ای به سامانه جامع پیمایش، به صورت رسمی در تاریخ شنبه 3 شهریور 1397 ابلاغ عمومی شد و شرکت‌های دارای صلاحیت در ارائه تجهیزات هوشمند مبتنی بر موقعیت ناوگان حمل‌ونقل، به‌منظور شرکت در طرح اعلام آمادگی کردند.


اهداف کلی:

  • هوشمند سازی ناوگان درون شهری
  • رعایت عدالت اجتماعی در حوزه تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی
  • جلوگیری از هدر رفت و عرضه خارج از شبکه سوخت دیزل در کشور
  • تخصیص سوخت به ناوگان دیزل بر مبنای پیمایش

لطفا صبر کنید...